Cart 0

Baylor Alumni

 
unnamed.png

Alumni President 

Carly Cunningham

Dr. Carly Cunningham graduated from the Baylor Orthodontic program in 2006.  After graduating, she was able to practice with her dad, who is a Houston orthodontic alumni.  She practiced with her dad in the Dallas/Fort Worth area for 2 years while her husband finished his oral surgery residency at Baylor.  They moved back to her husband’s home town of Dripping Springs, TX, which is the gateway to the hill country and just outside of Austin.  She set up a practice in Dripping Springs where she has been practicing for the last 10 years. She and her husband, Russell, have 2 beautiful daughters, Camryn (8), and Stormy (6), 2 dogs, Tatum and Jojo, 1 cat, Callie, and 3 horses, Rex, Jimmy, and Ziplock.  They enjoy spending time at their ranch in Dripping Springs riding, hunting, hiking, and fishing, as well as travelling together.

 

Alumni Directory

Class of 2021

Class of 2020

Class of 2019

Class of 2018

Class of 2017

Class of 2016

Class of 2015

Class of 2014

Class of 2013

Class of 2012

Class of 2010

Class of 2009

Class of 2008

2007 Graduates (Forty-fifth Class)

Benham, Adam Dallas, TX
Briceno Casas, Carmen Dallas, TX
Harlan, Megan Dallas, TX
Rawle, Christopher Dallas, TX
Sanjideh, Payam Dallas, TX
Spencer, Clayton Dallas, TX

 

2006 GRADUATES (Forty-fourth Class)
Blumber, Krystyn Dallas, TX
Abdelshehid, George Los Angeles, CA
Stephanos, Reem New York ,NY
Curtis, Alan Dallas, TX
Moore, Carly Dallas, TX
Hodges, Andrew Dallas, TX
Fang, Yiyu Dallas, TX

 

2005 GRADUATES (Forty-third Class)
Cai, John Dallas, TX (Joy)
Carrillo, Roberto Dallas, TX (Daniela)
Kanabar, Joshika Dallas, TX (Beejesh)
Martin, Adam Utah
Oakes, Raenie Dallas, TX (John)
Parks, Laurie Dallas, TX
Woods, Wayne Dallas, TX

 

2004 GRADUATES (Forty-second Class)
Bills, Glen Meridan, ID (Liz)
Gronberg, Kimberly Dallas, TX (Erik)
LaHaye, Mark Thibodaux, LA (Toni)
Owens, Shannon Jackson, WY (Melissa)
Packard, Michael Dallas, TX (Kendra)
Young, Andrew Kansas City, MO

 

2003 GRADUATES (Forty-first Class)
Downs, Jessica Dallas, TX
Elvebak, Bryan Dallas, TX (Kristin)
Fesler, Mike Dallas, TX (Kimberly)
Lustig, Jeremy Keller, TX (Kerry)
Singleton, Doug Dallas, GA (Becky)
Stephens, Cory Tyler, TX

 

2002 GRADUATES (Fortieth Class)
Anderson, Kurt Webster, TX (Jan)
Brock, Ralph Katy, TX
Chvatal, Brad Eugene, OR (Erin)
Christensen, Troy Peoria, AZ
Ferris, Tyler San Antonio, TX (Sharlynn)
Hildebrand, Brody Dallas, TX (Julie)
Phelan, Tom Little Rock, AR (Wendy)

 

2001 GRADUATES (Thirty-Ninth Class)
Miller, Bart Rockwall, TX
Thieberg, Rachel Dallas, TX
Tran, Mai Austin, TX
James, Jeff Palestine, TX (Rachel)
Lindsey, Carrie Dallas, TX (Mark)
Veltkamp, Trevor Ellensburg, WA (Jody)

 

2000 GRADUATES (Thirty-Eighth Class)
Brooks, Brent Mt. Vernon, WA (Julie)
Brown, Derek Greenbelt, MD (Chimene)
Gilliand, Jean Lake Orion, MI
Lewis, Rodney Richardson, TX
Parkinson, Chris Kennewick, WA
Tingey, MacKay Issaquah, WA (Shelley)

 

1999 GRADUATES (Thirty-Seventh Class)
Buckman, Brett Austin, TX (Heather)
Callaway, Cooper Columbus, MS
Del Santo, Marinho Sao Paolo, Brazil
Mojdehi, Maryam Allen, TX
Wilson, Evan Frisco, TX

 

1998 GRADUATES (Thirty-Sixth Class)
Sankey, Wayne Flower Mound, TX (Elizabeth)
Naumann, Siegfried Seattle, WA (Riitta)
Vargo, Julie Dallas, TX
Travers, Kimberly Dallas, TX (Todd)
Martin, Dawn Gainsville, FL (Will)

 

1997 GRADUATES (Thirty-Fifth Class)
Cope, Jason Dallas, TX
Croft, Robert Phoenix, AZ (Erin)
Guymon, Greg Meridian, ID (Alison)
Smith, Steven Kileen, TX (Terri)
Smith-Crise, Stephanie McKinney, TX (Mike)

 
 

1996 GRADUATES (Thirty-Fourth Class)
Johnson, JeffDallas, TX (Amy)
Kassisieh, Sulieman "Seuss" Scottsdale, AZ
Buchanan, Jennifer McKinney, TX (Mike)
Thompson, Mark Austin, TX (Susan)
Rueland, Sherri Tyler, TX 

 
 

1995 GRADUATES (Thirty-Third CIass)
Alexander, Moody Arlington, TX (Emily)
Craig, Bob Travis AFB, CA (Debbie)
Granger, Michael Heritage, TN
Reeder, Bruce Lawton, OK (Terri)
Thompson, Doug Overland Park, KS (Kelley)

 
 

1994 GRADUATES (Thirty-Second Class)
Goldreich, Hilton Plano, TX (Liz)
Tipton, Nadene Lubbock, TX (Roger)
Julien, Katie Anchorage, AK (Steve)
Kellam, Steve Albuquerque, NM
Snipes, Brad Dalton, GA (Jane)
Soh, George Singapore (Li)

 
 

1993 GRADUATES (Thirty-First Class)
Cantu, George Austin, TX (Lynne)
Crawford, Linda Dallas, TX
Gonzales, David San Antonio, TX (Shirley)
Herrmann, Brigitte Normandy, France
Moroco-Maloney, Jacquline Delray Beach, FL (Jack)

 
 

1992 GRADUATES (Thirtieth Class)
Allen, Mark Garland, TX
Gallagher, Robert Grapevine, TX (Dana)
McWhorter, Kathleen Austin TX
Schroeder, Jesse Colleyville, TX
Wiger, John Stafford, VA (Diana)

 
 

1991 GRADUATES (Twenty-Ninth Class)
Elms, Troy College Station, TX (Caren)
Legler, Lee Ft. Vero Beach, FL (Kelly)
Mark, Jeffrey Air Force
Prewitt, M. Julia Fayetteville, N.C. (Rob)
Smith, Dave Scottsdale, AZ (Shari)

 
 

1990 GRADUATES (Twenty-Eighth Class)
Depew, Doug Marietta, GA (Vikki)
Guymon, Myron Logan, UT (Melinda)
Hatcher, James Madison, AL (Susan)
Mogavero, Frank Dana Point, CA
Spady, Marlene Southlake, TX (David)

 
 

1989 GRADUATES (Twenty-Seventh Class)
Nevant, Chris Marion, N.C. (Christine)
Papandreas, Sam North Royalton, OH (Oyce)
Roblee, Richard Fayetteville, AR (Julie)
Waugh, Robert Athens, GA (Susan)
Wheelock, Frank Roanoke, VA (Lydia)

 
 

1988 GRADUATES (Twenty-Sixth Class)
Anderson, Doug Salt Lake City, UT (Lorraine)
Barbre, Raymond Arlington, TX (Laura)
Jensen, Alan Salt Lake City, UT
Satrom, Kirk O'Fallon, IL (Janet)
Whitehead, Stephanie Birmingham, AL (Mike)

 
1987.jpg
 

1987 GRADUATES (Twenty-Fifth Class)
Fields, Hardy Mesquite, TX (Dawn)
Genecov, Jeff Dallas, TX (Lisa)
Reed, Alan Salina, KS (Cindy)
Stich, Frank Coppell, TX (Mary Grace)
Valant, John Cedar Hill, TX (Nancy)

 
 

1986 GRADUATES (Twenty-Fourth, Class)
Collins, Monte Colleyville, TX (Lynn)
Dake Mark West Plains, MO (Kim)
Hamilton, Scott Topeka, KS (Mary)
Jensen, Dean Plano, TX (Diane)
Whitney, Elaine Sugar Hill, GA (Jim)

 
 

1985 GRADUATES (Twenty-Third Class)
Neat, Karen Allen, TX  (Pat)
Plunk, Michael Dallas, TX (Carol)
Roth, Peter Woodland Hills, CA
Stark, Thomas Ames, IA (Cindy)
Wood, Cliff (Deceased) (Phyllis)

 

 
 

1984 GRADUATES (Twenty-Second CIass)
Calderon, Jorge Mexico City, MEXICO
Collins, George McKinney, TX
Felton, Mark Oklahoma City, OK
Glenn, Gayle Duncanville, TX
Scott, Mike Longview, TX (Aliece)

 

 
 

1983 GRADUATES (Twenty-First Class)
Craig, Bill Wilmington, NC (Deceased) (Kathey)
Gerling, John McAllen, TX (Becky)
Thames, Terry Carrollton, TX
Weathers, Charles Waco, TX
Woodworth, Don Arlington, TX (Pam)

 
 

1982 GRADUATES (Twentieth Class)
Chu, Steve Carrollton, TX (Patti)
Compton, Jim Midland, TX (Robin)
Hutto, Charles Henderson, TX (Connie)
Noble, Reggie San Angelo, TX (Roe)
Parker, Stan Waxahachie, TX (Priscilla)
Stewart, Keith Cleburne, TX (Mayre)

 
 

1981 GRADUATES (Nineteenth Class)
Bates, Scott San Antonio, TX (Cindy)
Casey, Lanny Ft. Worth, TX (Lynette)
McKelvain, Garland Arlington, TX (Kay)
Navarro, Carlos Dallas, TX (LuLu)
Romine, Lee Natchitoches, LA

 
 

1980 GRADUATES (Eighteenth Class)
Arnold, Nancy Sue Corpus Christi, TX
Breaud, Steve Lubbock, TX
Crowe, David Cape Cape Girardeau, MO (Sally)
Radney, Larry Webster, TX (Lou)
Spradley, Fred Ft. Worth, TX (Stephanie)
Trammell, Dwayne Carrollton, TX (Debi)

 
 

1979 GRADUATES (Seventeenth Class)
Barnett, Ron Austin, TX (Victoria)
Bishop, Al Hurst-Bedford, TX (Shirlene)
Jolley, Troy, Jr. Paris TX (Janette)
Shepard, Stephen P. Harlingen, TX (Becky)
Spencer, Clark Longview, TX (Kathy)
Yen, Ronald R. Garland, TX (Becky)

 
 

1978 GRADUATES (Sixteenth Class)
Adams, Terry B. Dallas, TX (Anita)
Bollenbach, G. Louis Moore, OK (Karen)
Goates, Larry Arlington, TX
Knight, Ron L. San Angelo, TX (Nancy)
Lunardon, James F. Carlsbad, NM (Judy)
Miller, Frank R. Rockwall, TX

 
 

1977 GRADUATES (Fifteenth Class)
Adams, George Plano, TX (Debbie)
Mayes,Joe H. Lubbock, TX
Moore, Jim Pine Bluff, AR (Connie)
Norris, Larry G. Arlington, TX (Fran)
Sims, Lawrence E. Tulsa, OK (Sandy)
Stanley, James Atlanta, TX (Donna)
Park, Bok Nam•special Los Angeles, CA (Chung)

 
 

1976 GRADUATES (Fourteenth Class)
Hendrickson, Bill Wichita Falls, TX (Susan)
Miller, Galen Emporia, KS (Beth)
Miranda, Francis Dallas, TX (Ann)
Oefinger, Don San Antonio, TX (Peggy)
Rogers, Denton Chandler, AZ (Kay)
Rowan, Mike Tyler, TX (Margaret)

 
 

1975 GRADUATES (Thirteenth Class)
Dragon, Noel P. Lafayette, LA (Margaret)
Geller, Mark S. Plano, TX (Madeleine)
Kimbrough, Orman L. (Deceased) (Susan)
Logan, W. Wayne Mineola, TX (Dorothy)
O'Neal, Richard Ft. Worth, TX (Gayle)
Peacock, Frank H. Saudia Arabia
Weldon, James M. Dothan, AL (Mary)

 

 
 

1974 GRADUATES (Twelfth Class)
Ainsworth, Joseph C. Irving, TX (Shirley)
Cope, Donald D. Bossier City, LA (Deceased)
James, W. Barry Palestine, TX (Linda)
Nowlin, Van L. Tulsa, OK (Janice)
Phelan, James T. Little Rock, AR (Francie)
Weirich, Tom P. Oklahoma City, OK (Deceased) (Harriet)

 

1973 GRADUATES (Eleventh Class)
Arnette, Jay H. Austin, TX (Betty)
Campbell, Phillip M. Huntsville, TX (skipper)
LaHaye, Philip W., Jr. Thibodaux, LA (Susie)
Northway, Robert O. (Deceased)
Owens, Stephen E. Jackson, WY (Carol)
Stephens, Marvin G., Jr. Tyler, TX (Penny)

 
 

1972 GRADUATES (Tenth Class)
Anderson, Christopher Lubbock, TX (Elaine)
Caldwell, Philip B. Horseshoe Bay, TX (Sahndra)
Economides, James K Albuquerque, NM (Renee)
Herrscher, Richard Dallas, TX (Anne)
Jackson, Ralph D., Jr. Alexandria, LA (Sue Ellen)
Perkins, Ronald C. Dallas, TX
 

 
 

1971 GRADUATES (Ninth CIass)
Andrews, Robert L. Pasadena, TX
Brown, Edward V. Covington, LA (Stephanie)
McDonald, Fred T. Pine Bluff, AK (Oulie)
Owen, Albert H. III Austin, TX (Joan)
Shilling, Thomas W. Edmonds, WA
Sulivan, Edward F. El Paso, TX (Diane)

 
 

1970 GRADUATES (Eighth Class)
Criswill, Mary B. Ginderske Duncanville, TN  (Robert)
Daniel, Guinn R. Hot Springs, AR  (Mary)
Dunham, David M. Cleburne, TX  (Jane)
James, R. Don Oklahoma City, OK  (Patsy)
Lamberth, Gene R. Dallas, TX (Judy)
Rogers, Carl C. Chandler, AL  (Bea)

 
 

1969 GRADUATES (Seventh Class)
Allen, Mike D. Garland, TX  (Sally)
Bell, Jack T. Dallas, TX  (Bobbye)
Graf, Robert O. Houston, TX  (Mary)
Koumas, Harry Thessaloniki, Greece  (Artemis)
Spencer, Chester E. Grand Prairie, TX (Wanda)
Trevino, Carlos Garza Garcia, N.L. Mexico (Raquel)

 
 

1968 GRADUATES (Sixth Class)
Drummond, Richard A. Shreveport, LA (Becca)
Elder, Sam R. Irving, TX (Shirley)
Larson, Stuart E. Farmers Branch, TX (Gloria)
Moore, James W. Garland, TX (Linda)
Pool, Horace E. (Deceased)
White, Larry W. Hobbs, NM (Lue) 

 
1967.jpg
 

1967 GRADUATES (Fifth Class)
Baziotes, Nicholas P. Scottsdale, AZ
Gallup, AllenCorsicana, TX (Sharon Lee)
Koppel, Harold J. Hot Springs, AR (Susan)
Mills, Jerry D. Bedford, TX (Teena)
Salazar, Frank E. Arlington, TX (Pat)
Sheridan, John J. New Orleans, LA

 

1966 GRADUATES (Fourth Class)
Hickham, John H. Covington, LA (Nancy)
Nelson, R. John Denton, TX (Lou)
Newman, W. Ivan Waco, TX (Mary)
Peay, Merlin D. Albuquerque, NM (Darla)
Risinger, Hubert L. Kerrville, TX (Rose Marie)
Willis, Alan D. Mount Vernon, IL (Sandra) 

 

1965 GRADUATES (Third Class)
Booth, J. Willis Longview, TX (Kitty)
Deveny, Robert L. Monroe, LA (Cathie)
Harris, Robert E. (Retired) Richardson, TX (Myra)
Kirsten, Daniel D. Escondido, CA (Betty)
Rogers, Glenn A. Midland, TX (LouAn)
Whiteley, Alfred T. Houston, TX 

 

1964 GRADUATES (Second Class)
Hawkins, Arthur C. Albuquerque, NM (Idolia)
Ireland, Leon (Retired) Kerrville, TX (Virginia)
Peavy, Dan C. San Antonio, TX (Harriet)
Powell, David L. Mobile, AL (Amelia)
Thompson, John L. Shelby, NC (Linda)
Wickwire, Nann-Alix (Retired) Bakersville, NC

 

1963 GRADUATES (First Class)
Aubrey,Richard B. (Deceased) (Betsy)
Cameron, George W. Ft. Worth TX (Patty)
Krob, Herbert R. Oklahoma City, OK (Lois)
Kulaga, Andrew K. Ft. Worth, TX (Marilyn)
Thornhill, James R. (Deceased)

Alumni Awards

DR. TOM MATTHEWS AWARD

Dr. Tom Matthews was an integral part of the Department of Orthodontics of Baylor College of Dentistry since its inception in 1961 and he served faithfully and generously alongside his friend, Dr. Robert E. Gaylord.  Dr. Matthews was the Clinic Director of the department for many years. Dr. Matthews has had a profound influence on all graduates of the department. The Baylor Orthodontic Department, its graduates and its residents gratefully recognize Dr. Matthews’ contributions to orthodontic education at Baylor College of Dentistry with the Annual Dr. Tom Matthews Lectureship.

 

1999 Monte Collins

2000 Peter Buschang

2001 Jeryl English

2002 Jimmy Boley

2003 Terry Adams

2004 Larry Tadlock

2005 Linda Crawford

2006 Emile Rossouw 

2007 John Valant

2008 Marvin Stephens 

2009 Reginald Taylor

2010 Mark Gellar

2011 J. Moody Alexander

2012 Dru Lewis

2012 Julie Bradshaw

2013 Willis Murphey

2015 Stan Parker 

2016 Cindy Reed

2016 Alan Reed

1979 Tom M. Matthews

1980 Robert E. Gaylord

1981 Richard Aubrey

1982 Robert E. Harris

1983 H. Eldon Attaway

1984 William M. Younger

1985 Edward Genecov

1986 James W. Moore

1987 C. Moody Alexander

1988 Charles Oakes

1989 Claude Williams

1990 Wick Alexander

1991 Waneta Bennett

1992 Richard Ceen

1993 Doug Crosby

1994 Charles Nichol

1995 Stan Richardson

1996 Joe Jacobs

1997 Phillip Campbell 

1998 Rohit Sachdeva

 

BAYLOR ORTHODONTIC DISTINGUISHED ALUMNUS AWARD

1992 Richard Aubrey

1993 Larry White

1996 Jack Sheridan

1996 Phillip Campbell

1998 Mark Geller

1999 Marvin Stephens 

2000 Joe Mayes

2001 Mike Allen 

2002 Dean Jensen

2003 Gayle Glenn

2010 Robert Gallagher

 

J. CLIFFORD WOOD MEMORIAL AWARD

1996 Dean Jensen

1997 Larry Tadlock

1998 Tom Stark

1999 Gayle Glenn

2000 Jeff Johnson

 

DALE B. WADE AWARD OF EXCELLENCE IN ORTHODONTICS

This award honors an exemplary senior clinician who demonstrates exceptional dedication to orthodontics through clinical excellence and/or devoted teaching in the image of Dr. Dale B. Wade.

2006 Edward Genecov

2009 Richard Alexander

2011 Richard Aubrey 

2016 Phillip Campbell

 

MARTIN E. DEWEY MEMORIAL AWARD

The Martin E. Dewey Memorial Award is the highest honor that the Southwestern Society of Orthodontists can bestow on one of its members. This annual award was established in 1953 to recognize an individual for outstanding contributions to the advancement of orthodontics in education, practice, and research.

2014 Phillip Campbell

2015 Gayle Glenn

2016 Larry Tadlock